Aglomeracija Metković’ nikada nije bila samo obećanje vama, već projekt kojega sam obećao i samome sebi. Došavši na funkciju gradonačelnika, imao sam jasne ciljeve – pokušati riješiti probleme s kojima se godinama suočavamo i realizirati projekte koje godinama čekamo. Želio sam uređeniji grad za sve nas. Znao sam da će trebati mnogo truda i rada, ali sam obećao sebi – neću odustati. Među projektima čiju sam realizaciju obećao svima vama, ali i samome sebi je i ‘Razvoj vodnokomunalne infrastrukture aglomeracije Metković’.
Danas sam posebno sretan i ponosan jer smo napokon, nakon desetljeća čekanja, potpisali Ugovor s izvođačem radova, tvrtkom COMSA SAU iz Barcelone, na projektu ‘Izgradnja sustava javne odvodnje na području aglomeracije Metković i rekonstrukcija vodoopskrbne mreže’ ukupne vrijednosti 270.401.465,42 kn (bez PDV-a), koji je jedan od elemenata EU projekta ‘Razvoja vodnokomunalne infrastrukture aglomeracije Metković, ukupne vrijednosti 448.662.361,25 kn (s PDV-om), pri čemu je udio financiranja od strane EU 70, 68%.Nije bilo jednostavno.
Potpisivanju ovoga Ugovora prethodila je izrada projektne dokumentacije, mnoštvo elaborata, studije izvodljivosti, ishođenje dozvola za gradnju, potpuno i nepotpuno izvlaštenje obuhvata te opsežna javna nabava. Ali, vjerovali smo do kraja i uspjeli smo!EU projekt ‘Razvoj vodnokomunalne infrastrukture aglomeracije Metković’ sastoji se od 7 elemenata – usluge nadzora i upravljanja projektom, do sada potpisani ugovori, izgradnje UPOVA s postrojenjem za solarno sušenje mulja čije potpisivanje očekujemo u ovom mjesecu, nabava opreme, usluge promidžbe i vidljivosti te izgradnja mreže, kao najveći element.Projekt Izgradnje sustava javne odvodnje na području aglomeracije Metković i rekonstrukcije vodoopskrbne mreže uključuje dvije komponente:1.
Sanaciju i dogradnju sustava odvodnje u aglomeraciji Metković što uključuje izgradnju 44.491 m gravitacijskih kolektora, 1.418 m tlačnih vodova, 16 crpnih stanica, 2.326 prespajanja postojećih kućnih priključaka, 1.745 novih priprema za kućne priključke, 90 m’ sanacije bez raskopavanja, sanaciju 100 revizijskih okana, sanaciju 150 spojeva kućnih priključaka na kolektore, 15.107 m’ SDNU – sustav daljinskog nadzora i upravljanja2. Rekonstrukciju i dogradnju sustava vodoopskrbe unutar grada Metkovića što uključuje rekonstrukciju 11.875 m vodoopskrbnih cjevovoda, dogradnju 5.551 m vodoopskrbnih cjevovoda, prespajanje 1.340 kućnih priključaka, nabava i ugradnja 5.500 vodomjera za daljinsko očitanje potrošnje s pripadnim terminalima i repetitorima, izgradnja 11 lokalnih stanica za podizanje tlaka.Želio bih zahvaliti svima koji su od samoga početka bili uz nas – od Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja te ministra Tomislava Ćorića koji je i danas bio s nama, Hrvatskih voda, ureda koji je vršio izvlaštenja, predstavnicima Dubrovačko-neretvanske županije, katastra, zemljišnika i naravno, djelatnicima Grada, tvrtke Metković d.o.o., te direktoru Filipu Dominikoviću, koji je danas i potpisao ugovor.
Na kraju, želim istaknuti da je potpisivanje današnjeg Ugovora dokaz da se rad i trud uvijek isplate te velika motivacija za daljnje projekte. Ima ih mnogo koje sam obećao vama, ali i sebi te od kojih nikada neću odustati! Jer ovaj grad i svi mi zaslužujemo najbolje, a najbolje ćemo i imati! – rekao je Dalibor Milan